Usuwanie odcisków

Odcisk, nazywany też nagniotkiem lub odgniotkiem, jest stożkowatym, wrastającym do wewnątrz zgrubieniem naskórka. Może pojawić się w dowolnym miejscu na stopie, np. na lub pomiędzy palcami.  Na odcisku znajduje się ciemniejszy obszar skóry – jądro(trzpień) jest to obszar zbitej skóry w kształcie odwróconego stożka, na który działa największy ucisk i jest źródłem najsilniejszego bólu.
Odciski pojawiają się w wyniku długotrwałego ucisku, zazwyczaj na wypukłości kostnej. Ciało człowieka próbuje w ten sposób chronić się przed skaleczeniami. Z tego powodu skóra w tych miejscach staje się zgrubiała. Ponieważ odciski są wrażliwe na nacisk, mogą powodować bóle stóp. Odciski pojawiają się bardzo często zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet najczęściej odciski tworzą się na palcach i są spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia. Można też zaobserwować częstsze występowanie tego problemu u osób cierpiących na cukrzycę lub reumatyzm.
Do usunięcia samego trzpienia odciska, stosuje się specjalistyczne wiertła z dziurką oraz frezy różyczkowe. W przypadku odcisków w przestrzeniach międzypalcowych, granica pomiędzy odciskiem a zdrową skórą jest trudna do zróżnicowania. Z tego względu zaczerwieniona skóra musi być ostrożnie usunięta. Widoczne, obrączkowate zrogowacenie podolog oddziela delikatnie skalpelem, a następnie wyciąga pęsetą.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Bella | 2024
ts