System korekcji wrastających paznokci

Wrastający paznokieć to stan, w którym twarda tkanka paznokcia, naruszyła ciągłość miękkiej tkanki (w tym przypadku to boczny wał paznokcia), stając się dla niego ciałem obcym co wywołuje pojawienie się mechanizmów obronnych w postaci wrażliwości na dotyk, stanu zapalnego, zaczerwienienia i dolegliwości bólowych.
Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Jednak główna to niewłaściwa pielęgnacja, która wiąże się z złym sposobem obcinania paznokci – “na okrągło” lub zbyt krótko, co powoduje nieprawidłowy odrost paznokci i obrzęk tkanek dookoła. Inną przyczyną może być noszenie złego obuwia, czyli butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem. Ucisk jaki wywierany jest podczas noszenia takich butów prowadzi do ich odkształcania się oraz nieprawidłowego wzrostu. Ważną kwestią są również predyspozycje genetyczne każdego z nas: długie palce, paznokcie rurkowate, szeroka płytka paznokcia, a także deformacje stóp tzw. haluks, palce młoteczkowate czy płaskostopie. Wrastaniu paznokci sprzyja także zbyt duża masa ciała (nadwaga). Gdy masa ciała gwałtownie wzrasta paznokieć wbija się w wały paznokciowe i wrasta w nie.
Leczenie wrastających paznokci to proces długotrwały. Jednak zależne jest to głównie od lokalizacji oraz zaawansowania stanu zapalnego wału paznokciowego. Jeśli jest on rozległy, a palec mocno spuchnięty nie należy czekać, tylko natychmiast udać się do specjalisty. Podolog może wówczas zastosować tzw. tamponadę. Jednak metoda ta najlepiej sprawdza się w początkowych fazach wrastania paznokcia. Jest to niewielkich rozmiarów opatrunek nasączony preparatem odkażającym. Jego zadaniem jest odseparowanie tkanek otaczających paznokieć od samej płytki paznokciowej. Tamponada jest skuteczna gdy nie rozwija się jeszcze stan zapalny wału paznokciowego.
W leczeniu wrastających paznokci często wykorzystuje także specjalne klamry. Są one metodą skuteczną, choć nieco bolesną. Klamry stosuje się zwykle gdy proces wrastania paznokcia jest już zaawansowany. Klamry drutowe wykorzystywane są w przypadku paznokci rurkowatych wymagających znacznej korekcji. Ich zadaniem jest wprowadzenie paznokcia na odpowiedni tor wzrostu. Klamrę nosi się w zależności od stopnia wrastania paznokcia od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. Aby terapia była skuteczna, należy co kilka tygodni zgłosić się do podologa, który dokona korekty klamry i skontroluje stan i postępy terapii.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Bella | 2024
ts